49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Gdynia 23-28.09.2024

Gdynia Industry: Panele, debaty

  • GDYNIA CAMPUS’24
    wtorek, 24 września 2024, godz. 10:00 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Tegoroczny program Gdynia Industry otwiera wyjątkowe wydarzenie – jego program stworzyli wspólnie studenci polskich szkół oraz wydziałów filmowych – wpisując się tym samym w motto Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych “Gdynia Filmowców” .

W harmonogramie Gdynia Campus’24 m.in. warsztaty dotyczące finansowych aspektów produkcji filmowej i masterclassy z uznanymi twórcami.

Istotną częścią wydarzenia jest lunch networkingowy sponsorowany przez Filmmakers, podczas którego uczestnicy spotkają się z przedstawicielami takich kluczowych instytucji, jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Koło Młodych SFP, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Koło Młodych Producentów KIPA, Polska Gildia Producentów, Gildia Reżyserów Polskich, ZAPA, oraz z przedstawicielami nadawców i dystrybutorów.

Dzięki partnerowi Gdynia Campus – serwisowi streamingowemu Netflix – 49 studentów otrzymało stypendium umożliwiające uczestnictwo w programie.

PARTNER GŁÓWNY: Netflix

ORGANIZATORZY: Gdyńska Szkoła Filmowa, Łódzka Szkoła Filmowa, Wajda School, Warszawska Szkoła Filmowa, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Produkcji Form Audiowizualnych Uniwersytetu Gdańskiego

PARTNERZY WYDARZENIA: Polska Gildia Producentów, Filmmakers, Młodzi Producenci KIPA, Gildia Reżyserów Polskich


  • W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM ŁOSZEWSKIM, PREZESEM SFP
    wtorek, 24 września 2024, godz. 15:00-16:30 | sala Omega 3, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Tegoroczny program Gdynia Industry ma nowy punkt: rozmowę z prezesem SFP – Grzegorzem Łoszewskim. Podczas spotkania poruszone zostaną najważniejsze i najpilniejsze tematy związane z działaniem polskiej branży filmowej. Prezes SFP odpowie także na pytania publiczności.


  • PRACUJMY DLA PRZYSZŁOŚCI: JAK MĄDRZE TWORZYĆ KINO DLA MŁODEJ PUBLICZNOŚCI I SPRAWIĆ, BY ROSŁA ONA RAZEM Z NIM
    środa, 25 września 2024, godz. 10:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Z okazji 20-lecia sekcji Gdynia Dzieciom porozmawiamy o tym, jak rozwija się rynek produkcji dla młodej publiczności, jakie wyzwania przed nim stoją (i jak wybrnąć z tych „tarapatów”), jak nawiązać i budować relację z dorastającą publicznością. Krajowa produkcja dla młodego widza znajduje się na fali wznoszącej, stale zwiększa się box office przy takich tytułach. To dobry moment, aby zadać pytania o to, w którym miejscu polski rynek aktualnie się znajduje, jakie potrzeby mają producenci, a jakie młodzi widzowie. Przyjrzymy się również rodzimej animacji, która powoli przeciera kinowe szlaki.

Podczas pierwszej części wydarzenia omówione zostaną możliwości finansowania kina dla młodego widza w Polsce i Europie, porozmawiamy o potencjale tego gatunku oraz o tym, jakie szanse i ryzyka stoją przed producentami.

W drugiej części przyjrzymy się zagadnieniom związanym z pracą z publicznością. Rosnący niepokój o widoczny spadek obecności młodej widowni w kinach po pandemii przyczynił się do zintensyfikowania badań na ten temat, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Porozmawiamy o wnioskach z tych badań oraz zastanowimy się, jakie światowe trendy współpracy z młodą widownią możemy zaadaptować na polski grunt, jakie już są wdrażane oraz które systemowe rozwiązania mogą wspierać te działania.

PROGRAM PANELU:

  • Produkcja filmów dla młodego widza – jak opowiadać historie tym, którzy są za duzi i nie za duzi na bajki?
  • Młodzi w kinie. Badania, praktyki, perspektywy.

PARTNERZY WYDARZENIA: Młode Horyzonty, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!


  • MUZYKA FILMOWA. POZYCJA W BUDŻECIE CZY NIEODŁĄCZNY WARUNEK SUKCESU DZIEŁA FILMOWEGO? KONDYCJA POLSKIEGO RYNKU MUZYKI FILMOWEJ I DOBRE PRAKTYKI WE WSPÓŁPRACY PRODUCENTÓW FILMOWYCH Z KOMPOZYTORAMI
    środa, 25 września 2024, godz. 15:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Kompozytorzy muzyki filmowej to pełnoprawni filmowcy. Współtworzą warstwę narracyjną filmu, pomagają „opowiedzieć” historię, wzmocnić dramaturgię i emocjonalną stronę filmu, a także współkreują rys psychologiczny postaci. Muzyka w filmie pełni rolę niewidzialnego aktora, który – choć niewidoczny na ekranie – ma ogromny wpływ na odbiór dzieła przez widza. To dzięki muzyce wiele scen zyskuje dodatkową głębię i znaczenie, a widz może w pełni zanurzyć się w świecie przedstawionym na ekranie. Jednakowoż w kontekście produkcji filmowej muzyka często jest postrzegana przez pryzmat budżetu i ograniczeń. W panelu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak, wzmacniając rolę muzyki w różnych etapach produkcji filmowej osiągamy istotny wpływ na końcowy efekt artystyczny i komercyjny filmu. Przedstawimy dobre praktyki we współpracy producentów filmowych z kompozytorami. Podzielimy się wiedzą na temat procesów twórczych, komunikacji, a także negocjacji budżetowych i umów. Dowiemy się, jakie są najlepsze metody na osiągnięcie harmonii między wizją artystyczną twórców a wymaganiami produkcyjnymi.

PARTNERZY WYDARZENIA: Narodowe Centrum Kultury, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Koło Młodych SFP


  • ZŁOTA PRODUKCJA, CZYLI CO MA PIERNIK DO WIATRAKA
    czwartek, 26 września 2024, godz. 10:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Tavex, lider rynku metali szlachetnych, zaprasza na prezentację o inwestowaniu w złoto. Od blisko 30 lat firma dostarcza produkty, które powszechnie uznawane są za bezpieczną przystań dla kapitału. Czy myśleli Państwo o złocie, jako alternatywnym źródle finansowania filmów? Poznajcie tajniki inwestowania, strategie oraz korzyści podatkowe. Razem z partnerem festiwalu – firmą Tavex zapraszamy do odkrywania świata złota!


  • MYŚLĄ, MOWĄ, SŁOWEM – JAK MEDAI PUBLICZNE MOGĄ WSPIERAĆ FILMOWCÓW
    czwartek, 26 września 2024, godz. 10:50 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Promocja filmów i dorobku poszczególnych filmowców to jeden z aspektów, w jakich media towarzyszą kinu od początku swojego istnienia, tworząc twórczą i często autorską opowieść o znaczeniach kina. Z pewnością nie jest to jedyna forma wspólnego działania w kulturalno-medialnym ekosystemie. Jak media mogą wspierać twórców, a twórcy wzbogacać opowieść o swoich filmach z pomocą dziennikarzy, dziennikarek i redakcji programów kulturalnych? W tej rozmowie poszukamy też odpowiedzi na pytanie, czym jest misja mediów publicznych i czy na każdy film, będący wszak sztuką, należy patrzeć z perspektywy politycznej i społecznej. Debata odbędzie się w gronie przedstawicieli Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz środowiska filmowego. Partnerką tego wydarzenia jest stacja Program III Polskiego Radia.


  • PROGRAM WSPARCIA GRANTOWEGO DLA KRYTYKÓW FILMOWYCH
    czwartek, 26 września 2024, godz. 12:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Podczas spotkania omówiony zostanie pionierski w skali europejskiej projekt grantów przeznaczonych dla krytyków i krytyczek filmowych. Z powodów rynkowych aktywność zawodowa tej grupy coraz częściej staje się działaniem hobbystycznym. Finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego  ma na celu wsparcie aktywnych zawodowo krytyków i krytyczek oraz ułatwienie wejścia na rynek adeptom i adeptkom tej profesji.


  • MASTERCLASS: FUNDUSZ RADY EUROPY WSPIERAJĄCY KOPRODUCKJE SERIALI
    czwartek, 26 września 2024, godz. 15:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Fundusz Rady Europy wspierający europejskie koprodukcje serialowe ma wzmocnić siłę europejskich producentów audiowizualnych i tworzonej przez nich własności intelektualnej (europejskiego IP) w dobie konkurencji z produkcjami globalnych koncernów medialnych i platform streamingowych. Nowy fundusz funkcjonuje w formie pilotażowej przez 3 lata począwszy od października 2023 r. i jest administrowany przez struktury funduszu Eurimages.Polska przystąpiła do Funduszy, a więc polscy producenci realizujący seriale mogą korzystać z tego mechanizmu wsparcia finansowego.

PROWADZENIE: Alex Traila, Program Manager, Rada Europy


  • EVENT BOOSTER: WHEN EAST MEETS WEST
    czwartek, 26 września 2024, godz. 16:45 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Event Booster przygotowuje producentów do aktywnego uczestnictwa w międzynarodowych wydarzeniach branżowych, ucząc nawiązywania relacji i prezentowania indywidualnych potrzeb biznesowych polskich firm. Zachęcanie do korzystania z możliwości uczestniczenia w zagranicznych wydarzeniach jest też ważnym celem Gdynia Industry.

When East Meets West to kluczowe wydarzenie wspierające współpracę między Europą Wschodnią i Zachodnią, odbywające się corocznie w styczniu podczas MFF w Trieście. Forum obejmuje Co-Production Forum dla projektów w fazie developmentu, WEMW Slate Market z doradztwem i spotkaniami B2B, WEMW Business Angels z indywidualnymi spotkaniami z doświadczonymi profesjonalistami oraz WEMW Inspirational Labs, które inspirują do tworzenia nowych treści i odkrywania nowych rynków.

PROWADZENIE: Alessandra Pastore, Market Manager WEMW

Projekt Focus on Poland został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Rozwoju Sektorów Kreatywnych, którego operatorem jest Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.


  • KINO PRZYSZŁOŚCI. JAK ZMIENIAJĄCE SIĘ MODELE BIZNESOWE WPŁYWAJĄ NA  KRAJOBRAZ KIN W POLSCE I EUROPIE
    piątek, 27 września 2024, godz. 10:30 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

W gronie przedstawicieli kluczowych organizacji zrzeszających kina studyjne: Europa Cinemas, CICAE i Stowarzyszenia Kin Studyjnych – porozmawiamy o liczbach oraz o tym, jaka powinna być obecnie rola kin studyjnych, jakie działania są podejmowane na szczeblu międzynarodowym i lokalnym, aby umacniały one swoją pozycję na rynku, poruszymy również temat oczekiwań dzisiejszej widowni, potrzeby różnorodności, świadomego programowania repertuaru kin.

Współorganizatorem wydarzenia jest Creative Europe Desk Polska.


  • USŁYSZEĆ WSZYSTKIE GŁOSY – JAK ZAPEWNIĆ POLSKIEJ BRANŻY RÓŻNORODNOŚĆ I INKLUZYWNOŚĆ
    piątek, 27 września 2024, godz. 12:15 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Pars pro toto: film to świat w pigułce, ale nie zawsze odzwierciedla jego różnorodność i złożoność. W trakcie panelu przygotowanego we współpracy z Europejską Akademią Filmową, poruszymy zagadnienie reprezentacji osób queer na ekranie i w branży filmowej. Omówione zostanie, jakie są strategie zapewniania różnorodności inkluzywności – czyli włączania pomijanych mniejszości – stosowane w różnych częściach Europy, i promowane przez EFA.


  • W ROZMOWIE Z KAROLINĄ ROZWÓD, PANIĄ DYREKTOR POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
    piątek, 27 września 2024, godz. 15:00 | sala Omega, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Podczas spotkania Karolina Rozwód, pani dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zaprezentuje założenia i kierunki zmian w Programach Operacyjnych na rok 2025. W drugiej części pani Dyrektor odpowie na pytania od przedstawicieli branży filmowej.


  • FORUM STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH
    sobota, 28 września 2024 | sala Orion, Hotel Mercure Gdynia Centrum

Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich – największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu – są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. Po kilkuletniej batalii polskie filmowczyni i filmowcy doczekali się wreszcie nowelizacji prawa autorskiego, która wprowadza tantiemy z internetu. Kwestie związane z wprowadzeniem tej regulacji będą częścią tegorocznej rozmowy. Jednak wyzwań przed którymi stoi środowisko filmowe jest zdecydowanie więcej. Można je wszystkie zamknąć w haśle: Pewność finansowania produkcji filmowej w Polsce. Forum będzie także okazją do spotkania z nowym prezesem SFP Grzegorzem Łoszewskim oraz nową dyrektorką Biura SFP Agnieszką Parzuchowską-Janczarską. Zapraszamy do dyskusji.