Majowe odsłony projektu „50 na 50”, czyli trwają całoroczne ogólnopolskie obchody 50. edycji FPFF

Majowe odsłony projektu „50 na 50”, czyli trwają całoroczne ogólnopolskie obchody 50. edycji FPFF

 

W maju gościmy w Cieszynie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Tarnowie, Łodzi, Krakowie, Gdyni i Chełmnie. Już poznaliśmy „Czeską literaturę w polskich filmach prezentowanych na FPFF”, dostaliśmy „Szkołę życia” – zobaczyliśmy, jak kino odzwierciedla nasze codzienne zmagania, ambicje i próby odnalezienia się w złożonym świecie. Przyjrzeliśmy się „Podwójnym laureatom” FPFF i Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz „Don Kichotom kina”, filmom nagrodzonym przez Polską Federację DKF-ów. Za nami także „Anielski Kraków’’, „Strach się bać. Przegląd filmów Marka Piestraka’’, „Festiwalowe Echa” oraz „Kino jako barometr Nastrojów Społecznych”.

Przed nami: „Hear Me Out: barwy buntu w polskim kinie”, „Transformacja w kinie polskim lat 90.” oraz „Dźwięki Muzyki. Muzyczne Biografie FPFF w Gdyni”. Kontynuować będziemy poznawanie „Siedmiu przegranych” oraz „Festiwalowych biografii. Przywróconych historii”. A dzięki „Bilet ulgowy, proszę!” pochylamy się nad kinem dziecięcym i młodzieżowym.

15 maja odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „50 na 50”. „Festiwalowe Echa” w Wytwórni Otwartej. Naszym gościem był Jan Kidawa-Błoński – wybitny reżyser, scenarzysta i producent, autor filmów poruszających sumienia i podejmujących trudne, ale niezwykle istotne tematy. Po interesującej rozmowie z twórcą, podczas której poruszyliśmy kulisy powstawania filmu, inspiracje i artystyczne wybory, odbył się pokaz filmu „Różyczka”, nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010 roku. Cztery spotkania w ramach projektu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Osoby uczestniczące w pokazach i rozmowach z twórcami wyrażały ogromne zadowolenie – była to dla nich niepowtarzalna okazja, by na żywo zobaczyć i porozmawiać z wybitnymi postaciami polskiego kina. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w projekcie „50 na 50”, organizowanym w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – komentuje Iwona Niewiadomska, Kierownik Sekcji Planowania i Komunikacji Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” od lat współpracuje z gdyńskim festiwalem. Tegoroczny jubileusz jest kolejną okazją do współpracy oraz wspólnego świętowania. DKF nie mógł przejść obojętnie obok projektu „50 na 50”. Zorganizowaliśmy pokaz filmu „Utrata równowagi” oraz spotkanie z reżyserem Korkiem Bojanowskim i jednym z głównych aktorów Mikołajem Matczakiem. Film w świeży sposób obrazuje brutalną ścieżkę kariery artystycznej, co chcieliśmy pokazać studentom Uniwersytetu Gdańskiego szczególnie na kierunkach artystycznych. „Utrata równowagi” na 49. FPFF zdobyła nagrodę Don Kichota, która jest dla młodych twórców pewnego rodzaju symbolem, otwierającym dalszą drogę rozwoju kariery filmowej. Jest to nagroda przyznawana nie tyle przez krytyków filmowych, a przez przede wszystkim miłośników i pasjonatów kina. Miałem przyjemność być członkiem jury nagrody Don Kichota w Gdyni i jestem przekonany, że to naprawdę ważna nagroda dla debiutantów – mówi Tomasz Pupacz, zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator” i przewodniczący Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”.

Zorganizowaliśmy nocny maraton z filmami Marka Piestraka, a cykl ten nazwaliśmy „Strach się bać!”. Całe wydarzenie było wzbogacone o spotkanie z reżyserem kultowych „Klątwy Doliny Węży”, „Testu Pilota Pirxa” oraz „Wilczycy”, Markiem Piestrakiem, który z wielkim zapałem i pasją opowiedział nam wiele anegdot z planów filmowych. Cyklem „Strach się bać!” chcieliśmy pokazać, że w polskiej kinematografii było i jest miejsce na dobrą zabawę! Przyciągnęliśmy mnóstwo młodych widzów, którzy bardzo entuzjastycznie odebrali kino, jak i spotkanie z kultowym reżyserem – mówi Julia Kuster członkini DKF UG „Miłość Blondynki” i współorganizatorka wydarzenia.

 

W maju zapraszamy jeszcze na:

„Bilet ulgowy, proszę! – przegląd kina dziecięcego i młodzieżowego” | Kinokawiarnia Stacja Falenica, Warszawa

25.05 „Wielka podróż Bolka i Lolka”, reż. Władysław Nehrebecki, Stanislaw Dulz i spotkanie z Alą Witkowską i Marzeną Nehrebecką

 

„Transformacja w kinie polskim lat 90.” | Kino Pałacowe w Centrum Kultury ZAMEK, Poznań

24.05 „Dług”, reż. Krzysztof Krauze i prelekcja filmoznawcy Piotra Pławuszewskiego

 

„Festiwalowe biografie. Przywrócone historie” | Gdyńskie Centrum Filmowe

24.05 „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński i spotkanie z reżyserem

 

„Siedmiu przegranych” | Kino Charlie, Łódź

25.05 „Medium”, reż. Jacek Koprowicz i spotkanie z reżyserem i aktorką Grażyną Szapołowską

 

„Dźwięki Muzyki. Muzyczne Biografie FPFF w Gdyni” | Pl. Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle 11, Kraków

27.05 „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca i wprowadzenie Dawida Ogrodnika, odtwórcy głównej roli

28.05 „Kos”, reż. Paweł Maślona

29.05 „Kulej. Dwie strony Medalu”, reż. Xavery Żuławski

 

„Hear me out: barwy buntu w polskim kinie | Kino Amondo, Warszawa

30.05 „Wojna światów – następne stulecie”, reż. Piotr Szulkin i wprowadzenie: Korek Bojanowski, Karol Katryński

31.05 „Powroty”, reż. Andrzej Mol i wprowadzenie: Korek Bojanowski, Karol Katryński

 

Lista wszystkich przeglądów realizowanych w ramach „50 na 50” oraz mapa ich lokalizacji jest dostępna pod linkiem: https://festiwalgdynia.pl/50-na-50/. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronach internetowych instytucji partnerskich.

Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska. Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Filmweb, Interia, Miesięcznik KINO, Telewizja Kino Polska.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.