Stan strachu

reż.

Janusz Kijowski

1989, 2 godz. 6 min

Znany aktor teatralny, Janek Małecki, syn starego działacza partyjnego i brat majora SB, z łagodnym sceptyzmem odnosi się do zaangażowania swoich kolegów z teratru w życie posierpniowej Polski. Z nadejściem stanu wojennego jedni schodzą do podziemia, jak aktorzy Witek i Iwonka, inni trafiają do więzienia, jak malarz dekoracji teatralnych, kulawy Tomek, a Janek wbrew własnej woli zostaje sam z nadzwyczaj cennym depozytem – walizką przekazaną mu przez Tomka tuż przed jego aresztowaniem.
Wkrótce i Janka zabiera milicja. Jednak ani męczące przesłuchania, ani dobre rady brata-majora nie przynoszą spodziewanych efektów: walizka pozostaje w ukryciu.
Jankowi udaje się uciec z pomocą podejrzanego typka, poznanego na korytarzu więziennym, Bysia. On też załatwia mu metę u Ewy, której mąż jest internowany. Janek zakochuje się w Ewie nie wiedząc, że tak jak Bysio, współpracuje ona z milicją.
Chłopak przez cały czas pozostaje pod obserwacją, wreszcie, podczas spotkania z ukrywającym się Witkiem i zwolnionym z internowania Tomkiem, milicja aresztuje wszystkich trzech.
Po wyjściu z więzienia na mocy amnestii Janek spotyka w teatrze Tomka, który przyznaje się, że to on zdradził milicji, kto ukrywa walizkę. Wstrząśnięty tym Janek wydobywa walizkę z ukrycia w teatrze i wysyła ją w bezpieczny, kontaktowy adres.

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe