Gry uliczne

reż.

Krzysztof Krauze

1996, 1 godz. 40 min

Janek i Witek pracują w prywatnej stacji telewizyjnej. Przygotowują reportaże policyjne, rozpracowują m.in. grupę handlarzy semiteksem, materiałem wybuchowymu używanym przez terrorystów. Pewnego dnia ktoś podrzuca Jankowi kasetę video. Zawiera ona informację, ze znany polityk i senator był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa i ponosi odpowiedzialność za śmierć Stanisława Pyjasa, związanego z opozycją studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zamordowanego w 1977 roku.
Początkowo temat jest bohaterom emocjonalnie daleki i obcy. Wydarzenia, o których się dowiadują, wydają się im zamierzchłą przeszłością. A jednak kolejne odkrycia, wędrówki z kamerą od świadka do świadka, rozmowy – uświadamiają im specyficzną więź z zamordowanym studentem, ich rówieśnikiem. Na drodze do wyjaśnienia tajemnicy jego śmierci pojawiają się jednak kolejne problemy. Atmosfera zagęszcza się. Duchy przeszłości są nie tylko duchami. Mają realną siłę oddziaływania na współczesność…

scenariusz: Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski
zdjęcia: Łukasz Kośmicki
muzyka: Maciej Zieliński
scenografia: Magdalena Dipont
dekoracja wnętrz: Roman Tarwacki
kostiumy: Magdalena Biedrzycka
montaż: Ewa Romanowska-Różewicz
dźwięk: Jan Freda
obsada: Redbad Klijnstra(Janek), Robert Gonera(Witek), Andrzej Precigs(Senator), Grażyna Wolszczak(Maria), Waldemar Szczepaniak(Andrzej), Justyna Kulczycka(Anna)
produkcja: Telewizja Polska S.A. – Telewizyjna Agencja Produkcji Teatralnej
producent: Dariusz Jabłoński

Legenda
Sekcje pozakonkursowe