Czwartek na 46. FPFF

Czwartek na 46. FPFF

Pokazy konkursowe w trzech kategoriach, wydarzenia specjalne, w tym debata o modzie na polską klasykę filmową i spotkania branżowe, a wieczorem koncert w plenerze – 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni minął półmetek, ale wcale nie traci tempa.

Dziennikarze akredytowani na 46. FPFF mają w planach na czwartek, 23 września 2021 roku, trzy pokazy prasowe filmów z Konkursu Głównego: „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Żala, „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej oraz „Sonata” Bartosza Blaschke. Po seansach w sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym z dziennikarzami spotykają się przedstawiciele ekip filmowych. Twórcy uczestniczą również w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie, a w spotkaniach z widzami po wybranych pokazach w Kinie Helios w Centrum Riviera. W dalszym ciągu można oglądać również filmy rywalizujące w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Czysta Klasyka

Postaci Krzysztofa Kieślowskiego, z okazji przypadających w tym roku rocznic 80-lecia rodzin i 25-lecia śmierci reżysera, poświęcony będzie czwartkowy pokaz filmu „Bez końca”, pierwszego filmu zrealizowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego w duecie scenariopisarskim z Krzysztofem Piesiewiczem. Seansowi towarzyszyć będzie prezentacja krótkometrażowej produkcji Instytutu Adama Mickiewicza „Gadające głowy 2021”, do wyreżyserowania której został zaproszony Jan P. Matuszyński. Pomysłem IAM było ożywienie idei  Krzysztofa Kieślowskiego z jego kultowego filmu z 1980 roku pod tym samym tytułem. Seans w Sali „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym o godzinie 15.00.

Pokaz specjalny

Wyjątkowym wydarzeniem w czwartek będzie jedyny pokaz filmu niemego z 1929 roku pt. „Szlakiem hańby”. Cześć zdjęć do filmu powstała w międzywojennej Gdyni. Seans w Sali „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym zyska oprawę muzyczną: trójmiejska formacja jazzowa, Tomasz Chyła Quintet, zaprezentuje improwizacje oparte na współczesnej muzyce eksperymentalnej. Początek o godzinie 20.30. Więcej informacji o filmie TUTAJ.

Filmy z Gdyni

Postać legendarnego polskiego tyczkarza, Władysława Kozakiewicza, który dzieciństwo spędził w Gdyni, przybliża dokument prezentowany na Festiwalu w sekcji pozakonkursowej Filmy z Gdyni. Film pt. „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”  zawiera unikatowe materiały archiwalne, polskie i zagraniczne. Opowiada o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania. Po seansie rozpoczynającym się w Kinie Helios o godzinie 18.00 zaplanowano spotkanie z reżyserem, Ksawerym Szczepanikiem.

Gdynia Industry

Bogatej prezentacji polskiej klasyki w filmowym programie 46. FPFF – m.in. retrospektywa Andrzeja Munka – towarzyszy wydarzenie adresowane do branży filmowej. „Moda na polską klasykę” to hasło czwartkowej dyskusji, podczas której omówione zostaną dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie rekonstrukcji materiałów filmowych, a także związane z nią wyzwania na przyszłość. Ta część programu to miejsce na podsumowanie Programu Polska Cyfrowa, realizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w latach 2017-2020, a także na prezentację rekonstrukcji filmów podejmowanych przez Telewizję Polską SA. Przedstawiona zostanie również nowo powstała platforma streamingowa 35mm online dofinansowana ze środków Programu Polska Cyfrowa, której atutem będzie bogata biblioteka filmów klasycznych. Partnerzy wydarzenia: Polski Instytut Sztuki Filmowej, TVP SA, WFDiF, Studio Filmów Rysunkowych Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Konsultacje PISF

Korzystając z okazji pobytu w Gdyni na Festiwalu, przedstawiciele branży filmowej mogą wziąć udział w konsultacjach Polskiego Sztuki Filmowej. Tematy zaplanowane na czwartek: Program Operacyjny Produkcja Filmowa oraz system wsparcia produkcji audiowizualnej „30% Cash Rebate – Zachęty”. Z kolei w piątek będzie można porozmawiać z przedstawicielami Działu Finansowo-Księgowego oraz zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi nowej platformy streamingowej „35mm.online”. Konsultacje odbywają się w godzinach 11.00-15.00 na stoisku PISF w Teatrze Muzycznym.

Seminarium Studia Orka

Od konceptu do binge-watchingu – pomiędzy momentem narodzin konceptu serialu a momentem, kiedy widz zaczyna oglądanie pierwszych odcinków, mija zazwyczaj dużo czasu. Co dokładnie dzieje się w tym czasie? Jak wygląda development literacki i producencki seriali? A jak proces postprodukcji? O swoich doświadczeniach opowiedzą: Michał Oleszczyk, Alicja Gancarz, Marek Subocz i Ania Waśniewska. Seminarium rozpocznie się Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego o godzinie 16.00.

Chełmska 21. 70 lat WFDiF

Festiwal zaprasza na promocję jubileuszowego wydawnictwa poświęconego Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. O okresie 1949-1989 z jej historii pisze polska historyk filmu, badaczka kultury filmowej prof. Małgorzata Hendrykowska. Dalsze dzieje, aż do najnowszych, opisuje publicystka filmowa i wykładowczyni dr Anna Wróblewska. Autorka wraz z red. Marcinem Zawiślińskim zebrała wspomnienia twórców, dla których Chełmska 21 nierzadko była i jest drugim domem. Uzupełnieniem opowieści o Wytwórni jest wybór 70 filmów na DVD, dzieł dokumentalnych i fabularnych nagradzanych na najważniejszych festiwalach w kraju i na świecie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.30 na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego. Więcej informacji TUTAJ

Czwartkowy koncert

Resina (Karolina Rec) – kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej – to kolejna wykonawczyni, którą będzie można usłyszeć na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego. Pierwsze albumy artystki spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami m.in. w „The Guardian” czy w brytyjskim serwisie „The Line of Best Fit” prezentującym najlepszą nowa muzykę. Ma na koncie współpracę z artystami grającymi bardzo różne gatunki muzyczne m.in.  z Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOONem. Jej utwory zawędrowały do trailera filmu „Dwóch Papieży” oraz na wybieg modowy domu Gucci. Ostatnie wydawnictwo Resiny to ścieżka dźwiękowa do gry typu visual novel „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”. Początek koncertu o godzinie 21.00.

Gdyński szczepibus na FPFF

Festiwal w świecie realnym powrócił do Gdyni – wydarzenie, po roku przerwy odbywa się ponownie z udziałem aktorów, twórców, dziennikarzy oraz publiczności. Bezpieczeństwo uczestników wynika także z dostępności szczepień przeciwko Covid-19, dlatego podczas Festiwalu działa gdyński szczepibus uruchomiony przez miasto przy współpracy ze Szpitalami Pomorskimi. Można się w nim zaszczepić – bez potrzeby wcześniejszej rejestracji – dwudawkowym preparatem Pfizer&BioNTech lub jednodawkowym Johnson&Johnson.

W czwartek, 23 września, w godzinach od 13.00 do 18.00 szczepibus przyjmie wszystkich chętnych w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego przy ul. Zawiszy Czarnego, w sąsiedztwie Teatru Muzycznego. Na dwa kolejne dni szczepibus zatrzyma się na Skwerze Kościuszki: w piątek w godzinach od 13.00 do 18.00, a w sobotę od 9.00 do 14.00.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa w Gdyni do 25 września 2021 roku.

 

Fot. Mateusz Ochocki / KFP