Filmy z Gdyni na 46. FPFF

Filmy z Gdyni na 46. FPFF

To już gdyńska tradycja: program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wzbogacają filmy związane z miastem gospodarzem najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii. W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” w tym roku zaprezentowane zostaną cztery tytuły – fabuła, znana już z Konkursu Głównego FPFF, oraz trzy filmy dokumentalne.  

W tegorocznej sekcji „Filmy z Gdyni” znaleźli się „Amatorzy” – film Iwony Siekierzyńskiej, który uczestniczył w ubiegłorocznym Konkursie Głównym Festiwalu w Gdyni. To ukłon w stronę jego bohaterów, artystów Teatru Społecznego Biuro Rzeczy Osobistych Zbigniewa Biegajły, prowadzonego przez gdyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

„Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu” to filmowy portret polityka, inicjatora budowy portu i miasta Gdyni. Dokument w reżyserii Mirosława Borka został osnuty na pochodzącym z Archiwum Polskiego Radia ocalałym fragmencie wywiadu radiowego z Kwiatkowskim, przeprowadzonego pod koniec jego życia. Wywiadu na tyle obszernego, że mieści w sobie najważniejsze fakty o dokonaniach przedwojennego premiera. Film powstał dzięki wsparciu Miasta Gdyni.

Dofinansowana przez Gdyński Fundusz Filmowy została również realizacja filmu dokumentalnego w reżyserii Ksawerego Szczepanika „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”. Bohater obrazu, legendarny polski tyczkarz, Mistrz Olimpijski z Igrzysk w Moskwie w 1980 roku, dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Producentem filmu jest Darek Dikti Biuro pomysłów w Gdyni.

Program sekcji dopełni pokaz trójmiejskiej produkcji dokumentalnej „Dotknąć obrazu” w reżyserii Olgi Blumczyńskiej i Barbary Ostrowskiej. Bohaterką filmu jest pochodząca z Kaszub etnografka, która wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Obraz zrealizowano w ramach projektu naukowego  Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, producenta filmu, pod tytułem „Kaszubskie pokłony feretronów”.

Po seansach przewidziano spotkania z twórcami.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.