Filmy z Gdyni na 47. FPFF

Filmy z Gdyni na 47. FPFF

 

O wzajemnej miłości Gdyni i filmu przypominać nie trzeba. Warto jednak ten związek pielęgnować. Temu właśnie służy sekcja Filmy z Gdyni. Ta pozakonkursowa selekcja składa się z tytułów, które posiadają lokalny pierwiastek – albo dotyczą Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców.

W tegorocznej sekcji Filmy z Gdyni znalazło się 5 tytułów: Ania w reżyserii Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, która opowiada historię aktorki Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni, utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym; dokument Aleksandry Kutz Jeszcze zdążę, w którym bohaterowie uczą nas, czym naprawdę jest dobre życie i czym mogłoby być, gdybyśmy się na chwilę zatrzymali, by popatrzeć, porozmawiać, przytulić się, odetchnąć; film Anny Marii Mydlarskiej Marian Kołodziej. Tajemnica artysty, poświęcony wielkiemu scenografowi, kostiumografowi i współtwórcy sukcesu polskiego kina lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych; Homo Peregrinus Andrzeja Święcha, ukazujący fenomen pielgrzymowania oraz analizę tego, co skłania ludzi do podjęcia trudu wędrówki; oraz Opowiedz mi o mnie Macieja Millera, ukazujący historię porzuconej w szpitalu Magdy, która nigdy nie poznała swojej biologicznej matki, a która chce rozwikłać zagadkę, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest.

„Filmy z Gdyni”, już od wielu lat pokazywane na Festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.

 

Lista Filmów z Gdyni: 

Ania, reżyseria i scenariusz: Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski

Homo Peregrinus, reżyseria i scenariusz: Andrzej Święch
Jeszcze zdążę, reżyseria i scenariusz: Aleksandra Kutz

Marian Kołodziej. Tajemnica artysty, reżyseria i scenariusz: Anna Maria Mydlarska

Opowiedz mi o mnie, reżyseria i scenariusz: Maciej Miller

Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami.

 

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 r.