Gdynia Industry na FPFF w nowej odsłonie

Gdynia Industry na FPFF w nowej odsłonie

Debaty, spotkania, wykłady mistrzowskie, prezentacje nowych projektów filmowych – z roku na rok rozrasta się branżowa część programu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Funkcję szefowej Gdynia Industry obejmie podczas tegorocznej edycji Joanna Łapińska – członkini Europejskiej Akademii Filmowej, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, programerka festiwali filmowych.

Gdynia Industry – i szerzej: wydarzenia towarzyszące i pozakonkursowe – są ważnym elementem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jednym z moich głównych założeń jest rozbudowanie, ale też uspójnienie i nadanie czytelnej linii programowej branżowej części Festiwalu. O Gdyni zwykło się mówić jako o święcie polskiego kina, wielkim spotkaniu filmowców. Zależy mi na tym, żeby przy okazji tego corocznego przeglądu osiągnięć polskiej kinematografii mogli oni także skorzystać z profesjonalnie przygotowanych wydarzeń branżowych. Mają one umożliwiać rozwój, sieciowanie, łączenie filmowców z innymi branżami kreatywnymi, ale też dyskusję, wspólne nazywanie wyzwań i znajdywanie rozwiązań problemów, które stawia przed nami zmieniający się na naszych oczach świat kina. Chciałbym, żeby Gdynia Industry stało się istotnym punktem w kalendarzu wydarzeń branżowych oferowanych przez inne festiwale i podmioty w Polsce, nie jako konkurencja dla nich, ale raczej poprzez partnerstwo i uzupełnienie dla tych, często bardzo cennych i od lat świetnie prowadzonych, wydarzeń. Dla prawidłowej realizacji tych ambitnych założeń konieczne jest wyznaczenie odpowiedniej koordynatorki, osoby z niepodważalnym doświadczeniem i dobrymi kontaktami z branżą, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Cieszę się, że Joanna Łapińska przyjęła moje zaproszenie do współpracy. Jestem spokojny, że w jej rękach Gdynia Industry rozkwitnie i przyczyni się do rozwoju i promocji polskiego kina – mówi Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Artystyczny FPFF.

Joanna Łapińska jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Od 2002 do 2016 roku była związana z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty, będąc Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, głównego organizatora festiwalu, pełniąc  funkcję dyrektor artystycznej festiwalu oraz rozwijając sztandarowe wydarzenia branżowe Nowych Horyzontów – Polish Days i Studio Nowe Horyzonty.

Od września 2016 Joanna Łapińska pełni funkcję Dyrektor Programowej Festiwalu Transatlantyk. Jest także pomysłodawczynią organizowanego podczas festiwalu od 2017 roku wydarzenia branżowego Lodołamacz – warsztatów dla osób z branży filmowej przybliżających wiedzę na temat wybranych aspektów funkcjonowania rynku filmowego.

Joanna Łapińska pracowała też jako ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Łódzkiej Komisji Filmowej.

Współpracowała również z licznymi festiwalami, prowadząc warsztaty, uczestnicząc w panelach, m.in. w ramach wydarzeń: Locarno IFF, Haifa IFF, Torino IFF, Rotterdam IFF, Morelia IFF, Trieste IFF, Sarajevo IFF, Filmpolska w Berlinie, Kino na Granicy, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Jako jurorka pracowała na festiwalach w Buenos Aires, Stambule, Salonikach, Bratysławie, Braunschweig, Cork, Cannes czy Kopenhadze. Od lat pomaga także polskim producentom i reżyserom w tworzeniu międzynarodowej strategii dla ich filmów.

Prowadzi też zajęcia na Uniwersytecie SWPS dotyczące programowania oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.

 

fot. Joanna Jochymek