Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jego muzyka to historia polskiego kina! Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – legendy i pioniera polskiego jazzu, autora muzyki do słynnych filmów i seriali telewizyjnych takich jak „Poszukiwany, poszukiwana”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Janosik” czy „Podróż za jeden uśmiech”.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Wychowywał się we Lwowie, po wojnie przeniósł się z rodzicami do Krakowa, gdzie w 1946 roku zaczął grać na klarnecie i saksofonie.

Był ojcem jazzu w powojennej Polsce, założycielem i liderem zespołu Melomani – pierwszego po wojnie autentycznego zespołu jazzowego. Brał udział w historycznych pierwszych Festiwalach Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 i 1957 roku. Był aranżerem, kompozytorem muzyki do słynnych filmów i seriali telewizyjnych, autorem niezapomnianych przebojów.

W maju 2021 roku uhonorowano go nagrodą Orła za Osiągnięcia życia, zaszczytną nagrodą Polskiej Akademii Filmowej. W 2018 roku na Festiwalu w Gdyni polscy filmowcy wzięli udział w poświęconym mu wieczorze koncertowym „Thank You For The Music! Dudusiowi – Młoda Fala”.

Zmarł 31 lipca 2021 roku, w swoim domu w Warszawie.

 

fot. Filip Błażejowski