Piątek na 46. FPFF

Piątek na 46. FPFF

Pierwszych laureatów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych poznamy już w piątkowy wieczór, podczas Młodej Gali. W programie dnia między innymi również spotkanie z Laureatką Platynowych Lwów.

„Moje wspaniałe życie” w reżyserii Łukasza Grzegorzka i „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz – te dwa filmy z Konkursu Głównego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zamykają tegoroczny program pokazów prasowych w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Po ostatniej konferencji prasowej dziennikarze akredytowani na Festiwalu wezmą udział w głosowaniu wyłaniającym laureata Nagrody Dziennikarzy. Te i inne pozaregulaminowe wyróżnienia zostaną wręczone podczas wieczornej Młodej Gali.

Przez cały dzień trwają nadal pokazy uroczyste na Scenie Dużej Teatru Muzycznego, z udziałem twórców, a także pokazy i spotkania z widzami w Kinie Helios. W piątkowym festiwalowym repertuarze są również spotkania z twórcami z Konkursu Filmów Mikrobudżetowych.

Młoda Gala

Kto wygra w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę Specjalną i Wyróżnienie? Tego dowiemy się po godzinie 20.30. Młoda Gala odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Obowiązują zaproszenia.

Spotkanie z Agnieszką Holland

W sobotni wieczór, podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, trzykrotna laureatka Złotych Lwów odbierze Platynowe Lwy, czyli nagrodę za całokształt twórczości. Z Agnieszką Holland można się jednak spotkać już w piątek po pokazie jej „Gorączki” – filmu, którym reżyserka po raz pierwszy wygrała konkurs na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w 1981 roku. Później najważniejszą nagrodę Festiwalu otrzymała jeszcze za filmy: „W ciemności” w 2012 roku  i „Obywatel Jones” w 2019. Seans rozpocznie się w samo południe w sali kinowej „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Polonica

Piątek to okazja do spotkania z polskimi twórcami zaangażowanymi w koprodukcję islandzko-szwedzko-polską „Lamb” w reżyserii Validmara Jóhannssona. Film ze szwedzką aktorką Noomi Rapace w roli głównej został  wyróżniony laurem dla „najbardziej oryginalnego obrazu” w sekcji Un Certain Regard tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Jego koproducentami są: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek, Bogna Szewczyk, Jan Naszewski. Za montaż filmu odpowiada Agnieszka Glińska. Seans odbędzie się o godzinie 15.30 w sali kinowej „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Gośćmi spotkania po filmie będą: Klaudia Śmieja-Rostworowska i Jan Naszewski.

Gdynia Industry

Zmieniające się modele biznesowe rynku filmowego. Czego nauczyła nas pandemia? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy piątego dnia spotkań branżowych podczas Festiwalu. Piątkowa dyskusja skupi się na sposobach finansowania i rozpowszechniania filmów, nowych modelach produkcyjno-dystrybucyjnych, roli i przyszłości kin, a także zagrożeniach, z którymi mierzy się branża oraz prognozach na przyszłość.

Debata przywoła konkretne doświadczenia pandemiczne – omówione zostaną przykłady filmów, których produkcja i  dystrybucja przypadła na czas pandemii, a także związane z nią obostrzenia ograniczające rynek filmowy. Wydarzenie zakończy prezentacja firmy Black Photon – partnera wydarzenia. Pozostali partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska Gildia Producentów, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Szczegółowy program wydarzenia TUTAJ

Twarzą w Twarz

Radosław Śmigulski zaprasza uczestników 46. FPFF do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach oraz potencjale rodzimej kinematografii. Spotkanie z Dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest czwartą odsłoną cyklu zapoczątkowanego w Gdyni w 2018 roku. Rozpocznie się o godzinie 15.00 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

Branża bez tajemnic

Odpowiedź na każde pytanie, przykłady z życia producenta wzięte oraz cenne zawodowe wskazówki – mogą na to liczy młodzi producenci, którzy wezmą udział w spotkaniu z bardziej doświadczonymi kolegami po fachu. Podczas wspólnego lunchu rozmowy będą się toczyć w kameralnym gronie, równolegle przy kilku stolikach tematycznych. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu. Przy każdym zasiądzie mocna obsada mentorów, doświadczonych producentów. Więcej szczegółów TUTAJ

Koncert w Muszli

Muzyczną kulminacją Festiwalu będzie piątkowy (24 września) występ połączonych sił Rebel Babel Film Orchestra i zaproszonych muzyków, solistów oraz filmowców pod kierownictwem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Wspólnie wykorzystają twórczość największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, takich jak Krzysztof Komeda, Henryk Kuźniak, Andrzej Korzyński. Odwołując się do kanonu polskiego kina, na nowo zinterpretują wybrane fragmenty ze stuletniej historii polskiej muzyki filmowej. Koncert rozpocznie się o godzinie 21.00 w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, w których odbywają się festiwalowe projekcje filmowe.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa do 25 września 2021 roku w Gdyni.