Platynowa Kolekcja Allana Starskiego, Kroniki oraz Złote Lwy w Bibliotece 35mm.Online

Platynowa Kolekcja Allana Starskiego, Kroniki oraz Złote Lwy w Bibliotece 35mm.Online

 

W oczekiwaniu na werdykt jury tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dzięki Serwisowi 35 mm.online Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wracamy do filmów, które zdobyły główną nagrodę w minionych dekadach. Z perspektywy lat widać, że decyzje jurorów wytrzymały próbę czasu i pokrywają się do dziś z przychylnością publiczności. Sinusoida emocji, kalejdoskop stylów, repertuar polskich spraw i uniwersalnych problemów – polskie kino w najlepszym wydaniu.

 

PLATYNOWA KOLEKCJA ALLANA STARSKIEGO

W tym roku laureatem Platynowych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości zostanie Allan Starski, scenograf o wybitnych osiągnięciach artystycznych, zdobywca Oscara – Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za „Listę Schindlera” (1994). Kolekcję filmów z jego scenografią otwierają mistrzowskie „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy, z którym wykreowali zmysłowy, podszyty nostalgią świat przedwojennego dworku, rodem z opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Za tę pracę Alan Starski został nagrodzony w Gdańsku w 1976 roku. W jego dorobku znalazły się zarówno filmy wymagające rekonstrukcji materialnej rzeczywistości minionej epoki, jak „Sprawa Gorgonowej”, „Lawa”, „Danton”, jak i filmy współczesne: „Człowiek z żelaza”, „Dyrygent”, „Bez końca”, „Koniec gry”. Równie przekonująco budował rzeczywistość w stanie rozpadu, bez gustu, ale z poczuciem humoru, jak w komediach Stanisława Barei.

 

FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH – Z GDAŃSKA DO GDYNI

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wystartował w 1974 roku w Gdańsku i tam odbywał się, z dwuletnią przerwą w okresie stanu wojennego, aż do 1987, kiedy to przeniesiono imprezę do Gdyni. W kronice z 1975 roku parada reżyserów i operatorów, w tym spotkanie twórców „Ziemi obiecanej” ze stoczniowcami. W 1976 na festiwalu świętowano 35-lecie polskiej kinematografii. Kronika przypomina też ostatnią gdańską i pierwszą gdyńską edycję.

 

https://35mm.online/vod/fabula

https://35mm.online/vod/kroniki