Pokazy specjalne na 48. FPFF: 75-lecie Szkoły Filmowej w Łodzi, Solaris mon amour i Tańczący jastrząb

Pokazy specjalne na 48. FPFF: 75-lecie Szkoły Filmowej w Łodzi, Solaris mon amour i Tańczący jastrząb

Nie byłoby Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych bez pokazów specjalnych. W tym roku zapraszamy na trzy wydarzenia organizowane z wyjątkowymi partnerami.

Szkoła Filmowa w Łodzi podczas 48. FPFF świętować będzie swoje 75-lecie! Z tej okazji wyświetlane będą etiudy absolwentów, którzy w tym roku mają swoje filmy w Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Na liście znalazły się następujące tytuły: Rozdzióbią nas kruki, wrony Jana Holoubka, Wstęga Möbiusa Łukasza Karwowskiego, Męska sprawa Sławomira Fabickiego, Jajko Doroty Kędzierzawskiej, Domek dla Julii Sebastiana Buttnego, Z życia strachów polnych Grzegorza Dębowskiego oraz Koniec Klaudiusza Chrostowskiego.

Wytwórnia Filmów Oświatowych i Instytut Adama Mickiewicza zapraszają na pokaz filmu Solaris mon amour w reżyserii Kuby Mikurdy. Dokument z gatunku found footage, inspirowany powieścią Stanisława Lema Solaris, składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XX wieku i pierwszych radiowych adaptacji Solaris. Jest to osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci.

Na wieczór z twórczością Grzegorza Królikiewicza zaprasza Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. W programie konferencja prasowa z udziałem dyrektora FINA Roberta Kaczmarka, repremiera odrestaurowanego filmu Tańczący jastrząb oraz debata zarówno o fabularnej, jak i dokumentalnej twórczości reżysera. W dyskusji udział wezmą Jacek Raginis Królikiewicz (syn reżysera) oraz dr Mateusz Werner (filozof kultury, filmoznawca), a spotkanie poprowadzi Michał Dondzik (filmoznawca).

Pokazy specjalne na 48. FPFF:

 1. Solaris mon amour, reżyseria: Kuba Mikurda | po filmie spotkanie z Kubą Mikurdą, Laurą Pawelą oraz Marcinem Lenarczykiem, prowadzi Błażej Hrapkowicz | partnerzy wydarzenia: Wytwórnia Filmów Oświatowych i Instytut Adama Mickiewicza
 2. Pokazy etiud Szkoły Filmowej w Łodzi w ramach Jubileuszu 75-lecia:
  Rozdzióbią nas kruki, wrony, reżyseria: Jan Holoubek
  Wstęga Möbiusa, reżyseria: Łukasz Karwowski
  Męska sprawa, reżyseria: Sławomir Fabicki
  Jajko, reżyseria: Dorota Kędzierzawska
  Domek dla Julii, reżyseria: Sebastian Buttny
  Z życia strachów polnych, reżyseria: Grzegorz Dębowski
  Koniec, reżyseria: Klaudiusz Chrostowski
 3. Tańczący jastrząb, reżyseria: Grzegorz Królikiewicz | po projekcji debata Jacka Raginisa Królikiewicza oraz dra Mateusza Wernera, prowadzi Michał Dondzik | partner wydarzenia: Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.