Polak wyróżniony w międzynarodowym konkursie Nespresso Talents. Znamy shortlistę

Polak wyróżniony w międzynarodowym konkursie Nespresso Talents. Znamy shortlistę

Nespresso Talents to międzynarodowy konkurs filmowy organizowany po raz szósty przez markę Nespresso. W tym roku 2-3 minutowe filmy były interpretacją tematu Doing is everything (Liczy się działanie). Na ogłoszonej właśnie shortliście TOP 15 najlepszych filmów z całego świata znalazł się film A few blocks away (Kilka bloków dalej), którego reżyserem jest Szymon Radzio, student II roku Produkcji Form Audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim. Film opowiada o samotności i nadziei, i można go obejrzeć na stronie konkursu Nespresso Talents. Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni 9 lipca podczas Festiwal Filmowego w Cannes.

Nespresso Talents to konkurs filmowy, w którym udział może wziąć każdy– zarówno studenci szkół filmowych, jak również amatorzy, którym bliska jest sztuka filmowa. Temat tegorocznej edycji brzmiał: Doing is everything (Liczy się działanie). Organizator zaprosił uczestników do interpretacji hasła przewodniego w oparciu o obecną sytuację, w której znajduje się globalne społeczeństwo. Do tegorocznej edycji Nespresso Talents zgłosiło się niemal tysiąc osób z 60 krajów. Z tej grupy, międzynarodowe jury, w skład którego weszli m.in. znani aktorzy oraz reżyserzy wybrało 15 produkcji, wśród których znalazł się polski film A few blocks away (Kilka bloków dalej). Reżyserem filmu jest Szymon Radzio, operatorem Marcin Zydek, a kierownikiem produkcji Agata Mierzwa.

„A few blocks away” opowiada historię kilkuletniego chłopca mieszkającego na jednym z typowych, polskich blokowisk. W zamknięciu i izolacji, siedząc na parapecie, zza szyby obserwuje otaczający go świat. Pewnego dnia zauważa dziewczynkę, której widok wyrywa go z melancholijnego marazmu. Film traktuje o samotności i nadziei wyrwanych z letniego zgiełku miasta, ujętych w prostotę ciepłego dziecięcego spojrzenia” – tak o swojej produkcji mówi Szymon Radzio.

Jak wyjaśnia, pomysł na film powstał dość naturalnie, tak samo jak chęć zrealizowania go w ramach konkursu Nespresso Talents. Idąc chodnikiem minąłem zatrzymany na nim samochód. Na siedzeniu pasażera siedziała kilkuletnia dziewczynka, za kierownicą najprawdopodobniej, pochłonięta własnymi myślami, jej mama. I przez ten krótki moment, drobną chwilę, zanim samochód odjechał, dziewczynka spojrzała na mnie, nasze spojrzenia zetknęły się i odwzajemniliśmy uśmiech. I tak idea „Kilku bloków dalej” zrodziła się w mojej głowie” – powiedział Szymon Radzio. Zdaniem autora wyróżnionego filmu, aby się czymś zainspirować, wystarczy otworzyć się na otaczający nas świat i ludzi, oraz ich dostrzec.

Filmy nadesłane do konkursu Nespresso Talents były oceniane przez międzynarodowe jury według kryteriów: innowacyjność, interpretacja tematu, wartość i jakość produkcji oraz wykorzystanie potencjału nowego formatu wideo. Poprzez pracę z młodymi filmowcami Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto dodać, że w tym roku każdy film przesłany na konkurs doprowadzi do posadzenia przez Nespresso w partnerstwie z PUR Projet pięciu drzew.

Laureaci konkursu Nespresso Talents otrzymają nagrody pieniężne: 5000 euro za pierwsze miejsce oraz 3000 euro za miejsce drugie i 2000 euro za miejsce trzecie. Wszyscy nagrodzeni twórcy zostaną także zaproszeni na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents (w tym regulamin) znajduje się na stronie:  https://www.nespresso.com/talents/int/en/contest