Środa na 46. FPFF

Środa na 46. FPFF

Postać Andrzeja Żuławskiego i jego kino to temat kilku wydarzeń, jakie zaplanowano na środę, 22 września 2021 roku – trzeci dzień 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W programie również: spotkania z twórcami krótkich metraży i filmów mikrobudżetowych, dobiegająca półmetka prezentacja filmów z Konkursu Głównego na pokazach prasowych. Ponadto ważna debata o etyce branży filmowej w ramach Gdynia Industry. I jeszcze więcej.

„Powrót do Legolandu” w reż. Konrada Aksinowicza, „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy i „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza – środę na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to ponownie aż cztery pokazy prasowe filmów z Konkursu Głównego. Po seansach w sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym z dziennikarzami spotykają się przedstawiciele ekip filmowych.

Twórcy uczestniczą również w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie, a także w spotkaniach z widzami po wybranych pokazach w Kinie Helios w Centrum Riviera.

Środa to początek spotkań z twórcami uczestniczącymi w Konkursie filmów Mikrobudżetowych 46. FPFF. „Piosenki o miłości” w reż. Tomasza Habowskiegp – ten pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego. A już od godziny 10.00 w tym samym miejscu startują prezentacje filmów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych, w kilku blokach, połączone ze spotkaniami z twórcami.

Czysta Klasyka

Dokument o kulisach powstawania legendarnej polskiej produkcji, seans „Na srebrnym globie”, a wieczorem dedykowany mu koncert – środa na Festiwalu można poświęcić kinu Andrzeja Żuławskiego. Pokaz jego filmu, w wersji odnowionej cyfrowo, zaplanowany jest na godzinę 19.00 w sali „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wcześniej w tym samym miejscu można zobaczyć film dokumentalny „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy. A wieczorem, o godzinie 21.00, na patio GCF na żywo zabrzmi muzyka z tego filmu, w wykonaniu Stefana Wesołowskiego.

Filmy z Gdyni

Dokument o trójmiejskim i kaszubskim rodowodzie, film „Dotknąć obrazu” w reżyserii Olgi Blumczyńskiej i Barbary Ostrowskiej, znalazł się w środowym programie pozakonkursowej sekcji Filmy z Gdyni. Bohaterka filmu to pochodząca z Kaszub etnografka, która wraca w swoje rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Obraz zrealizowano w ramach projektu naukowego  Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, producenta filmu, pod tytułem „Kaszubskie pokłony feretronów”. Film można zobaczyć w Kinie Helios o godzinie 18.00.

Gdynia Industry

Jak wygląda sytuacja w polskich szkołach filmowych i teatralnych oraz na planach filmowych w kontekście relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu edukacyjnego i twórczego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji mistrz – uczeń, reżyser – członkowie ekipy filmowej? Jakie praktyki i rozwiązania udało się wypracować w tej dziedzinie w ciągu ostatnich miesięcy? W środę zapraszamy przedstawicieli branży filmowej oraz dziennikarzy na debatę o etyce, która uwzględni również przykłady działań antydyskryminacyjnych stosowanych za granicą. Szczegółowy program trzeciego dnia Gdynia Industry dostępny jest TUTAJ.

„Usłysz kulturę” to autorski program Audioteki, którego celem jest wsparcie m.in. scenarzystów, reżyserów i reportażystów w finansowaniu i realizacji autorskich produkcji audio. Podczas 46. FPFF Audioteka zaprasza na spotkanie „Od audioserialu do świata filmu”. Poprowadzą je: Aleksandra Dąbrowska – kierowniczka produkcji – oraz Arkadiusz Seidler – dyrektor wydawniczy i członek zarządu. Scena Kameralnej Teatru Muzycznego w środę o godzinie 18.00. Dodajmy, że Audioteka jest partnerem koncertów festiwalowych na patio GCF.

Ważne książki

Środa na Festiwalu to także uroczystość wręczenia nagrody Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Jury przyznało dwie równorzędne nagrody w kategorii książka roku. Otrzymali je Dawid Głownia za „Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju” oraz Urszula Biel za „Kulturę filmową prowincji górnośląskiej: kina, właściciele, widzowie”. Debiutem Roku wybrana zostało wybrane „Przeczucie końca: modernizm, późność i polskie kino” Miłosza Stelmacha. Nagrody będą wręczone o godzinie 16.00 na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego

Zapraszamy też na promocję wydawniczych nowości z serii „Kompendium produkcji filmu fabularnego”. Spotkanie z autorami tomu III o dystrybucji i tomu IV o prawie autorskim oraz tomu V o obowiązkach w ekipie filmowej – Martą Nowakowską i Michałem J. Zabłockim – odbędzie się na Scenie Rivera 22 września o 12.00.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa w Gdyni do 25 września 2021 roku.