Wtorek na 46. FPFF

Wtorek na 46. FPFF

Aż cztery pokazy prasowe, spotkania z twórcami w Teatrze Muzycznym oraz w Kinie Helios, liczne wydarzenia towarzyszące, w tym debaty branżowe, wystawy i koncert – przed nami wtorek, 21 września 2021 roku, czyli bardzo długi drugi dzień 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Zupa nic” w reż. Kingi Dębskiej, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego, „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego oraz „Przejście” Doroty Lamparskiej – tak wygląda wtorkowy plan pokazów prasowych filmów z Konkursu Głównego 46. FPFF w Gdyńskim Centrum Filmowym. Bezpośrednio po seansach z dziennikarzami akredytowanymi na Festiwalu spotykają się przedstawiciele ekip filmowych. Twórcy uczestniczą także w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie. W wtorek rozpoczynają się również spotkania z widzami na Scenie Riviera po wybranych pokazach w Kinie Helios.

Czysta Klasyka, Polonica i Filmy z Gdyni

„Tylko strach”, dramat w reżyserii Barbary Sass-Zdort to jeden z tytułów tegorocznej sekcji Czysta Klasyka, prezentującej polskie filmy odnowione cyfrowo. Film zapamiętany między innymi ze względu na wybitne role aktorskie Anny Dymnej i Doroty Segdy będzie punktem wyjścia do rozmowy o postaciach kobiecych w polskim kinie, którą poprowadzi Monika Talarczyk – historyczka kina, badaczka kina kobiet. Dyskusja z udziałem reżyserów Katarzyny Klimkiewicz i Piotra Adamskiego odbędzie się we wtorek po seansie rozpoczynającym się o godzinie 15.00 w sali „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Zapraszamy również na pierwszą odsłonę retrospektywy Andrzeja Munka: filmy „Kierunek – Nowa Huta” oraz „Błękitny krzyż” można zobaczyć w południe w Kinie Helios. Wstępy przed blokami filmów Munka wygłasza Miłosz Stelmach, redaktor naczelny pisma „Ekrany”.

Wtorkową propozycją w ramach sekcji Polonica, prezentującej wybrane międzynarodowe koprodukcje powstałe ze znaczącym polskim udziałem, jest film animowany „Nzara-Głód”, koprodukcja Polski i Zimbabwe. Seans o godzinie 18.00 w sali „Goplana”, a po nim  spotkanie z reżyserką Klarą Wojtkowską oraz ilustratorkami Justyną Rosą i Weroniką Rosą. W tej samej sekcji we wtorek można obejrzeć również film islandzko-polski „Wolka” reż. Árni Ólafur Ásgeirsson. Seans o 18.45 w Kinie Helios, a w spotkaniu wezmą udział: współscenarzysta Michał Godzic oraz aktorzy – Olga Bołądź, Anna Moskal, Jan Cięciara.

„Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, film znany już z ubiegłorocznego Konkursu Głównego, tym razem pojawi się na Festiwalu w ramach sekcji Filmy z Gdyni. Po wtorkowym seansie o godzinie 15.30 w Kinie Helios gośćmi spotkania będą reżyserka oraz jej bohaterowie: artyści Teatru Społecznego Biuro Rzeczy Osobistych Zbigniewa Biegajły, prowadzonego przez gdyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Gdynia Industry

Zbliżenie na… grafikę i design, czyli o związkach świata filmu z dziedzinami kreatywnymi, w tym z  grafiką czy komiksami. Właśnie o tym będzie mowa podczas drugiego dnia festiwalowych spotkań branżowych.

Organizatorzy Gdynia Industry zapraszają na spotkanie zwłaszcza tych akredytowanych gości Festiwalu, których interesują filmowe adaptacje komiksów. Podczas pitchingu komiksowego zaprezentowane zostaną wybrane powieści graficzne opublikowane w ostatnich latach przez wydawnictwa: Timof i cisi wspólnicy oraz Kultura Gniewu. Szczegółowy program drugiego dnia Gdynia Industry dostępny jest TUTAJ.

Gala PISF

To już tradycja, że właśnie podczas Festiwalu w Gdyni uroczyście wręczane są nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Laureaci zostaną nagrodzeni w dziewięciu kategoriach: kino, wydarzenie filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, Dyskusyjny Klub Filmowy, dystrybucja polskiego filmu i plakat filmowy. Gala PISF odbędzie się w Teatrze Muzycznym na Scenie Nowej o godzinie 21.00. Obowiązują zaproszenia.

Dwa wernisaże

Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski – wtorkowe popołudnie w Gdyni to aż dwie okazje, by spotkać się na wystawie poświęconej wielkim polskim reżyserom filmowym. „Wajda na nowo”, czyli nowe wersje plakatów do wszystkich filmów Mistrza, autorstwa Andrzeja Pągowskiego –  wernisaż tej wystawy zaplanowano na godzinę 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Godzinę wcześniej uroczyście otwarta zostanie wystawa „Krzysztof Kieślowski – Bez końca” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ekspozycję przygotowało Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego.

Koncert plenerowy in Memoriam „Dudusia”

Podczas festiwalowych wieczorów zapraszamy na plenerowe koncerty polskich kompozytorek i kompozytorów młodego pokolenia, którzy odnoszą coraz większe sukcesy na scenie muzycznej, także jako twórczynie i twórcy muzyki filmowej.

We wtorek, 21 września, trójmiejska scena zagra Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Alicja Sobstyl, Krzysztof Hadrych, Filip Arasimowicz i Alan Kapołka z takich zespołów jak Klawo czy Tomasz Chyła Quintet wykonają wyjątkowy materiał z kompozycjami jednego z pionierów polskiego jazzu, ale przede wszystkim wybitnego autora muzyki filmowej i tematów znanych z telewizyjnych seriali i filmów milionom Polaków. Start o godzinie 21.00 na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa w Gdyni do 25 września 2021 roku.