Inkluzywność
Festiwal jest częścią światowej społeczności zorientowanej na różnorodność, szacunek, równość płci, usuwanie barier i inkluzywność. To także miejsce zrównoważonego rozwoju, które wdraża i propaguje zielone rozwiązania.
1. Brak barier architektonicznych w obiektach festiwalowych
Niemal wszystkie wejścia na teren festiwalu nie mają schodów lub są dostępne windą, teren festiwalu jest wyraźnie oznaczony pod tym względem, w większości lokalizacji znajdują się miejsca dla osób poruszających się na wózkach (należy uprzedzić telefonicznie lub mailowo: 733 897 852; 695 363 353, helpdesk@festiwalgdynia.pl).
Więcej o dostępności przestrzeni festiwalowych: KLIKNIJ TUTAJ
2. Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami
Osoby z niepełnosprawnością mogą zamówić bilety na projekcje, kontaktując się telefonicznie lub mailowo: 733 897 852; 695 363 353, helpdesk@festiwalgdynia.pl. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymać bezpłatny bilet dla opiekun – po wyczerpaniu puli opiekuna obowiązuje pełnopłatny bilet. Dozwolona jest obecność psów przewodników, również po wcześniejszym zgłoszeniu i odebraniu potwierdzenia zgody na obecność psa, którą należy okazać na wejściu.
Informacje o udziale w festiwalu dla osób z niepełnosprawnościami: KLINIJ TUTAJ
Więcej dodatkowych informacji dla osób z niepełnosprawnościami: KLIKNIJ TUTAJ
3. Pokazy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących oraz z napisami dla osób niesłyszących i g/Głuchych
Staramy się, by FPFF był przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Jak co roku trzy konkursowe filmy są prezentowane z wykorzystaniem technik umożliwiających ich odbiór przez osoby niewidome i słabowidzące oraz osoby g/Głuche i niesłyszące, a są to:
- „Ludzie” (reżyseria: Maciej Ślesicki, Filip Hillesland), 23.09, poniedziałek, godz. 19:30, Helios 1
- „Sezony” (reżyseria: Michał Grzybowski), 25.09, środa, godz. 18:00, Helios 1
- „Wróbel” (reżyseria: Tomasz Gąssowski), 27.09, sobota, godz. 14:00, Helios 5
Audiodeskrypcja, wykorzystując dodatkowe komentarze słowne, umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej i pozwala osobom niewidomym poznawać dorobek kulturalny z zakresu sztuk plastycznych, teatru i filmu. Technika ta polega na opisaniu znaczących informacji wizualnych, takich jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy werbalne scen pozwalają osobie z dysfunkcją wzroku podążać za rozwijającym się wątkiem historii i zrozumieć, co dzieje się na ekranie.
Filmy zaprezentowane na FPFF z audiodeskrypcją opatrzone są napisami. Dzięki takim udogodnieniom osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi będą mogły w pełni uczestniczyć w odbiorze filmu. Te – otwarte dla wszystkich festiwalowych gości – projekcje pokazują, że przez kontakt z dziełem filmowym pokonuje się mentalne i fizyczne bariery oraz integruje widzów.
Dodatkowo, film „Wróbel” (reżyseria: Tomasz Gąssowski) będzie posiadał tłumaczenie na język migowy.
4. Aplikacja Kino Dostępne
Aplikacja Kino Dostępne służy do odsłuchania audiodeskrypcji i lektorskich wersji napisów w czasie seansu kinowego, przy użyciu smartfona. W bazie tej aplikacji znajdują się trzy tytuły z programu 49. FPFF: „Akademia pana Kleksa” (reżyseria: Maciej Kawulski), „Za duży na bajki 2” (reżyseria: Kristoffer Rus) oraz „Wróbel” (reżyseria: Tomasz Gąssowski).
5. Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia będą tłumaczone na język migowy, a wszystkie materiały online (konferencje i spotkania) będą opatrzone napisami w języku polskim
6. Edukacja poprzez kulturę
Na Festiwalu przygotowana została obszerna oferta dla dzieci: Gdynia Dzieciom oraz Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, która kształtuje wyobraźnię i wrażliwość młodego widza. W jej skład wchodzą seanse dla grup zorganizowanych (przedszkoli i szkół), jak i wieczorne pokazy dla rodzin. Obok działań dla młodej widowni, przygotowaliśmy panel na Gdynia Industry „Pracujmy dla przyszłości: jak mądrze tworzyć kino dla młodej publiczności i sprawić, by rosła ona razem z nim”.
7. Usłyszeć wszystkie głosy – jak zapewnić polskiej branży różnorodność i inkluzywność
Film to świat w pigułce, ale nie zawsze odzwierciedla jego różnorodność i złożoność. W trakcie panelu na Gdynia Industry, przygotowanego we współpracy z Europejską Akademią Filmową, poruszymy zagadnienie reprezentacji osób queer na ekranie i w branży filmowej. Omówione zostanie, jakie są strategie zapewniania różnorodności inkluzywności – czyli włączania pomijanych mniejszości – stosowane w różnych częściach Europy i promowane przez Europejską Akademię Filmową.
8. Konsultant ds. dostępności
Chcemy lepiej! Z myślą o kolejnych edycjach Festiwalu, zatrudniliśmy konsultanta ds. dostępności, który identyfikuje obszary, w których Festiwal może sukcesywnie się rozwijać.
9. Telefon zaufania
800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych
10. Wellbeing
W trakcie FPFF będzie działał Mentalny Punkt, w którym przez trzy festiwalowe poranki będzie można złapać oddech i zaznać chwili spokoju.