Dziewczęta z Nowolipek – Rajska jabłoń
Barbara Sass
1986,Cztery przyjaciółki z Nowolipek kończą szkołę powszechną w 1913 roku. Wszystkie pochodzą z ubogich rodzin; nie mogą kontynuować nauki. Kwiryna, po tragicznej śmierci rodziców, zostaje właścicielką sklepiku, wychodzi za Romana. Bronka – zakochana w Ignacym – po jego wyjeździe do Krakowa wiąże się z bogatym panem Różyckim. Po kilku nieudanych romansach Amelka zaręcza się z podstarzałym aptekarzem. Najbardziej wrażliwa z nich, Franka, z braku środków do życia zostaje prostytutką. Choruje na tyfus. Później pracuje jako pomoc domowa u profesora, którego darzy uczuciem. Nie mając nadziei na przyszłość, popełnia samobójstwo.
Rok 1922. Polska jest wolna, ale targana niepokojami politycznymi, rośnie niezadowolenie społeczne. Dziewczętom z Nowolipek nie wiedzie się dobrze. Amelka czuje się nieszczęśliwa u boku starego męża. Bronka zostaje kochanką Ignacego, który robi karierę polityczną za cenę wyrzeczenia się ideałów. Spokojna o byt materialny i kochająca męża Kwiryna staje się władcza, zazdrosna i skąpa, przekształcając dom w piekło. Roman umiera na raka krwi. Amelka truje aptekarza, ale młody kochanek opuszcza ją. Bronka odchodzi od Ignacego. Wszystkie trzy tracą energię i ochotę do życia…
scenariusz: Barbara Sass(wg powieści Poli Gojawiczyńskiej)
zdjęcia: Wiesław Zdort
muzyka: Zbigniew Raj
scenografia: Władysław Bielski, Jerzy Sajko
obsada: Maria Ciunelis(Franka), Izabela Drobotowicz-Orkisz(Bronka), Ewa Kasprzyk(Kwiryna), Marta Klubowicz(Amelka), Iga Cembrzyńska(matka Amelki), Krzysztof Kolberger(Ignacy), Anna Romantowska(Magdalena), Piotr Bajor(Roman), Jan Nowicki(Różycki), Andrzej Łapicki(profesor), Mariusz Dmochowski(mąż Amelki), Jan Englert(prowizor)
kierownik produkcji: Ryszard Straszewski, Arkadiusz Piechal
produkcja: PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Kadr", Telewizja Polska