Poniedziałek na 46. FPFF

Poniedziałek na 46. FPFF

Uroczysty pokaz „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka, w stulecie urodzin reżysera, oficjalnie otworzy 46. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wieczorem 20 września 2021 roku. Jednak już na wiele godzin przed galą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaplanowaną na godzinę 19.00, rozpoczynają się pokazy filmowe – zarówno konkursowe, jak i w ramach sekcji i wydarzeń towarzyszących.

„Ciotka Hitlera” w reż. Michała Rogalskiego, „Prime Time” Jakuba Piątka oraz „Lokatorka” Michała Otłowskiego – trzy filmy z Konkursu Głównego 46. FPFF rozpoczynają festiwalowy tydzień pokazów prasowych w Gdyńskim Centrum filmowym. Bezpośrednio po seansach w sali kinowej „Warszawa” zaplanowano konferencje prasowe z udziałem przedstawicieli ekip filmowych. Twórcy uczestniczą również w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie.

W Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Kinie Helios od poniedziałkowego poranka ruszają także seanse w ramach pozostałych dwóch sekcji konkursowych – Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Są też pokazy pozakonkursowe. O godzinie 16.00 w Sali kinowej „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpocznie się pokaz filmu „Kobieta w nocy” – prezentowanego w sekcji Polonica – połączony ze spotkaniem z reżyserem, Rafałem Kapelińskim oraz autorem zdjęć, Marcinem Koszałką.

Na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego już przed godziną 9.00 pojawią się najmłodsi uczestnicy Festiwalu, czyli grupy szkolne i przedszkolne, bo rozpoczyna się przegląd „Gdynia Dzieciom”. Tegoroczny program tej sekcji – tradycyjnie przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – przebiegać będzie pod znakiem muzyki, a w rolach głównych wystąpią filmowi kompozytorzy:  Andrzej Korzyński („Akademia pana Kleksa”), Krzesimir Dębski („W pustyni i w puszczy”) oraz Michał Lorenc („Ptaszka”).

Barbara Krafftówna w Gdyni

Swoje pierwsze role w karierze zagrała u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w ówczesnej siedzibie Teatru Wybrzeże, czyli w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego w Gdyni. Właśnie tutaj, na Scenie Nowej w poniedziałek o godzinie 13.00 rozpocznie się jubileusz 75-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny.

Wydarzenie uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, autora książki pod tym samym tytułem. Wezmą oni udział w spotkaniu wraz ze swoją Bohaterką. Wśród udzestników będą też aktorka Katarzyna Figura i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz, a rozmowę poprowadzi Grażyna Torbicka. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Rezerwuj miejsca na seanse

Wszystkich akredytowanych na Festiwalu uczestników oraz dziennikarzy obowiązuje konieczność rezerwowania miejsc na seansach w systemie online. Rezerwacji można dokonywać od godziny 7.30 dnia poprzedzającego wybraną projekcję do momentu rozpoczęcia pokazu. Wyjątkiem jest pierwszy dzień Festiwalu, na który rezerwacja miejsc rozpoczyna się w poniedziałek, 20 września, o godzinie 7.30.

Wszystkie typy akredytacji zaprogramowane są na 34 punkty: jeden punkt odpowiada jednemu pokazowi filmowemu. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w seansie prosimy o zwolnienie rezerwacji. Nieodwołanie jej do 15 minut przed początkiem automatycznie odejmuje cztery punkty z puli dostępnej w ramach akredytacji.

Widzów przebywających w obiektach festiwalowych obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa, również podczas seansów. Pomiędzy Kinem Helios a Placem Grunwaldzkim, gdzie mieszczą się Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe, w trakcie Festiwalu co pół godziny kursuje bezpłatna festiwalowa linia autobusowa.

Gdynia Industry

Zielona produkcja filmowa jest pierwszym dużym tematem podejmowanym w tym roku podczas wydarzeń branżowych na Festiwalu w Gdyni. W poniedziałek, 20 września, podpisany zostanie otwarty manifest „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”.

Partnerzy wydarzenia: Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalne fundusze filmowe, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, grupa „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu” (oddolna inicjatywa przedstawicieli różnych zawodów rynku audiowizualnego: producentów, location managerów, komisje filmowe oraz Klubu Producentów Reklamy, Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej – SAR i KIPA)

Szczegółowy program pierwszego dnia Gdynia Industry dostępny jest TUTAJ.

 

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa w Gdyni od 20 do 25 września 2021 roku.

 

Fot. Anna Rezulak / KFP