Zmarł Witold Adamek, reżyser, scenarzysta i producent

Zmarł Witold Adamek, reżyser, scenarzysta i producent

18 lutego 2017 roku zmarł w wielu 71 lat Witold Adamek, reżyser, scenarzysta i producent, wielki przyjaciel i współpracownik naszego Festiwalu.

Był jednym z najbardziej znanych autorów zdjęć filmowych. Od swojego pełnometrażowego debiutu w 1975 („Grzech Antoniego Grudy” Jerzego Sztwiertni) zrealizował zdjęcia do ponad 170 filmów, seriali i spektakli teatru telewizji.

Był wielokrotnym laureatem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 1985 roku otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmów „Yesterday”, „Baryton”, „Nadzór”, a w 1988 za kolejne trzy filmy: „Obywatel Piszczyk”, „Krótki film o miłości”, „Dotknięci”. Jest autorem zdjęć do takich filmów, jak m.in. „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie”, „C.K. Dezerterzy”, „Piłkarski poker”, „Biesy”, „Dzieci i ryby”, „To ja, złodziej”, „Kolejność uczuć”, „Spis cudzołożnic”, „Girl Guide”, „Ile waży koń trojański” i „Ambassada”.

W latach 90. z sukcesem zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych. Zrealizował takie filmy, jak „Poniedziałek”, „Wtorek”, „Miss mokrego podkoszulka” i „Samotność w sieci” oraz seriale „Rodzina zastępcza” i „Czwarta władza”. Razem z Renatą Pajchel założył firmę producencką Close-Up Productin. Do jego najbardziej znanych produkcji należą: „Spis cudzołożnic” Jerzego Stuhra, „Girl Guide” Juliusza Machulskiego, „Siedlisko” i „Po sezonie” Janusza Majewskiego oraz „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego.

Jego specjalnością były m.in. zdjęcia do spektakli telewizyjnych. Za spektakle „Mąż i żona”, „Ja, Feuerbach”, „Dom kobiet” zdobył w 2016 roku nagrodę za zdjęcia na sopockim festiwalu „Dwa Teatry”.

Był zasłużonym członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 zasiadał w Zarządzie Głównym organizacji. Był również członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

W 2014 roku został nagrodzony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Witold Adamek był członkiem Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni, a w 2016 roku członkiem Zespołu Selekcyjnego Festiwalu.

Będzie nam Go bardzo brakowało – Jego mądrości, doświadczenia, otwartości, życzliwości wobec młodych twórców, zaangażowania w rozwój naszego Festiwalu.

Dyrektor i Zespół Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni