Organisers

Ministerstwo Kultury
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Marszałek Województwa Pomorskiego
Miasto Gdynia

CO-ORGANISERS
TVP
Instytut Adama Mickiewicza
Narodowe Centrum Kultury

HONORARY COMMITTEE

Piotr Gliński
Deputy Prime Minister, Minister of Culture and National Heritage

Jacek Bromski
President of the Polish Filmmakers Association

Mieczysław Struk
Governor of the Pomerania Province

Wojciech Szczurek
Mayor of the City of Gdynia

Jacek Kurski
President of Telewizja Polska SA


ORGANISING COMMITTEE

Radosław Śmigulski
Chairperson
General Director of the Polish Film Institute

Jarosław Sellin
Undersecretary of State
Ministry of Culture and National Heritage

Jacek Bromski
President of the Polish Filmmakers Association

Beata Jaworowska
Deputy Director of the Department of Culture at the Office of the Governor of the Pomerania Province in Gdańsk

Włodzimierz Grzechnik
President of the Culture Department at the Town Council of Gdynia

Włodzimierz Grzechnik
Committee Member

Marcin Skabara
Director of the Polish Television Film and Series Creation Agency

Agnieszka Odorowicz
Committee Member

Artur Adamski
Advisor to the President, National Bank of Poland

Barbara Schabowska
Director of the Adam Mickiewicz Institute

Rafał Wiśniewski
Director of the National Center for Culture Poland

Leszek Kopeć
Director of the Festival

Tomasz Kolankiewicz
Artistic Director of the Festival


PROGRAMME COUNCIL

Paweł Pawlikowski
Chairperson of the Programme Council

Jarosław Barzan Magdalena Biedrzycka
Weronika Bilska Leszek Bodzak Robert Bolesto
Ewa Braun Jacek Bromski Renata Czarnkowska-Listoś
Kuba Czekaj Leszek Dawid Kinga Dębska
Piotr Domalewski Piotr Dumała Jolanta Dylewska
Paweł Dyllus Piotr Dzięcioł Stanisław Dziedzic
Bogdan Dziworski Paweł Edelman Michał Englert
Milenia Fiedler Dariusz Gajewski Agnieszka Glińska
Robert Gliński Arkadiusz Gołębiewski Magdalena Górka
Andrzej Haliński Agnieszka Holland Sławomir Idziak
Anna Jadowska Andrzej Jakimowski Janusz Kaleja
Jarosław Kamiński Jerzy Kapuściński Maciej Karpiński
Dorota Kędzierzawska Jan Kidawa-Błoński Karina Kleszczewska
Katarzyna Klimkiewicz Jan Komasa Joanna Kos-Krauze
Waldemar Krzystek Marcin Krzyształowicz Maciej Kubicki
Agnieszka Kurzydło Michał Kwieciński Borys Lankosz
Paweł Laskowski Monika Lenczewska Ryszard Lenczewski
Alessandro Leone Wojciech Lepianka Grzegorz Łoszewski
Joanna Macha Juliusz Machulski Wojciech Marczewski
Paweł Maślona Jan P. Matuszyński Przemysław Nowakowski
Michał Oleszczyk Mateusz Pacewicz Adrian Panek
Łukasz Palkowski Jan Pawlicki Maciej Pawliński
Jacek Petrycki Magdalena Piekorz Maciej Pieprzyca
Elwira Pluta Ewa Puszczyńska Krzysztof Rak
Arthur Reinhart Dorota Roqueplo Adam Sikora
Jerzy Skolimowski Wojciech Smarzowski Agnieszka Smoczyńska
Katarzyna Sobańska Piotr Sobociński jr Wojciech Staroń
Allan Starski Irena Strzałkowska Maciej Strzembosz
Jarosław Szoda Krzysztof Szpetmański Małgorzata Szumowska
Agata Szymańska Arkadiusz Tomiak Magnus von Horn
Tomasz Wasilewski Rafał Wieczyński Remigiusz Włast-Matuszak
Mariusz Włodarski Andrzej Wojciechowski Mira Wojtczak
Anna Wydra Krzysztof Zanussi Janusz Zaorski
Ita Zbroniec-Zajt Jerzy Zieliński Łukasz Żal
Xawery Żuławski

POMERANIAN FILM FOUNDATION IN GDYNIA – THE PRODUCER OF THE FESTIVAL

Leszek Kopeć
President of the Board

Mirosław Morzyk
Board Member
Deputy Director for Technical Issues

Włodzimierz Grzechnik
Board Member

Violetta Deptulska
Accounts


FESTIVAL OFFICE

Leszek Kopeć
Director of the Festival

Agata Kozierańska-Burda
Office Manager

Maciej Marcinkowski
Deputy Office Manager for Organisational and Technical Issues

Kinga Plicht
Festival Cinemas Manager

Agnieszka Siłkowska
Festival Office Secretary

Marta Drankiewicz, Alicja Kocik
Festival Management Office

Marta Chwastniewska-Jaworska, Izabela Szamałek
Festival Programme

Ilona Czerwińska
Main Competition Coordinator

Aleksandra Beer, Paulina Modła
Main Competition Jury Secretaries

Maciej Dominiak
Short Film Competition Coordinator

Simone Lipińska
Short Film Competition Jury Secretary

Jakub Knera
Accompanying Events, Social Media

Katarzyna Bobińska, Emilia Krzystowska, Kamila Przewoźniak
Marketing

Magdalena Jacoń
Spokesperson

Marta Szamałek
Polish Guests Office

Agata Dzik
Foreign Guests Office

Patrycja Pankau, Marta Pyszyńska
Press Office

Marlena Gracz
Film Copies

Sandra Czerwińska
Volunteers Coordinator

Adam Kamiński, Emilia Kapłan, Patrycja Pankau, Kaja Szymańska
Catalogue and Website Editors

Małgorzata Rakowiec
Editor-in-Chief of the Festival Newspaper

Jerzy Rados, Joanna Pultyn
Polish Film Festival Newsreel

Sławomir Pultyn, Łukasz Rękawek, Artur Dobrodziej
Film Screenings

Anna Lewandowska
Accreditation Sales and Invoices