Pokazy z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących

Pokazy z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to od wielu lat wydarzenie kulturalne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Jak co roku dwa filmy z Konkursu Głównego są prezentowane z wykorzystaniem technik umożliwiających ich odbiór przez osoby niewidome i słabowidzące oraz osoby głuche i niedosłyszące.

Audiodeskrypcja, wykorzystując dodatkowe komentarze słowne, umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej i pozwala osobom niewidomym poznawać dorobek kulturalny z zakresu sztuk plastycznych, teatru i filmu. Technika ta polega na opisaniu znaczących informacji wizualnych, takich jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy werbalne scen pozwalają osobie z dysfunkcją wzroku podążać za rozwijającym się wątkiem historii i zrozumieć, co dzieje się na ekranie.

Dodatkowo filmy zaprezentowane na FPFF z audiodeskrypcją opatrzone będą napisami. Dzięki takim udogodnieniom osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi będą mogły w pełni uczestniczyć w odbiorze filmu. Te – otwarte dla wszystkich festiwalowych gości – projekcje pokazują, że przez kontakt z dziełem filmowym pokonuje się mentalne i fizyczne bariery oraz integruje widzów.

W tym roku w ramach pokazów z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących przygotowaliśmy filmy Figurant w reżyserii Roberta Glińskiego oraz Święto ognia Kingi Dębskiej.

Figurant, reżyseria: Robert Gliński | Psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między mężczyzną a nieświadomym jego istnienia biskupem (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Święto ognia, reżyseria: Kinga Dębska | Siostry zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z taką uwagą, że widzi i słyszy więcej. Ich ojciec ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość. Film jest ekranizacją powieści Jakuba Małeckiego.

  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.