Sobota na 46. FPFF

Sobota na 46. FPFF

Który film okaże się najlepszy i zdobędzie Złote Lwy, główną nagrodę 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni? Odpowiedź na to pytanie przyniesie wieczorna gala w Teatrze Muzycznym. Wcześniej po czerwonym dywanie przejdą twórcy konkursowych filmów, jurorzy i zaproszeni goście. Przez całą sobotę, 25 września 2021 roku, widzowie i uczestnicy Festiwalu nadal mogą oglądać konkursowe filmy w Gdyńskim Centrum Filmowym, Kinie Helios oraz na Scenie Nowej Teatru Muzycznego.

Co jeszcze przed Galą?

W samo południe rozpocznie się forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Gdyńskie fora SFP – największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu w Polsce – są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. Tym razem forum poświęcone będzie dwóm aktom prawnym – implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym i projektowi Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego – oraz przygotowywanej przez WFDiF, we współpracy z SFP, platformie streamingowej, która ma stać się najpełniejszą kolekcją polskiego kina dostępną online. Forum odbędzie się w Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

Zachęcamy do obejrzenia dwóch wystaw, dostępnych w ramach 46. FPFF. Aby uczcić przypadające w tym roku 95. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy Andrzej Pągowski stworzył plakaty do wszystkich 60 filmów Mistrza – zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. Wystawę pt. „Wajda na nowo” można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Z kolei w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego prezentowana jest multimedialna wystawa „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego”, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi w 80. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci reżysera.

Wielki finał

Uroczystość Czerwonego Dywanu będzie można oczywiście śledzić na żywo w Gdyni, w okolicach Teatru Muzycznego, ale także w internecie – w mediach społecznościowych 46. FPFF. Początek o godzinie 17.00. W ramach wydarzenia przewidziano między innymi krótkie rozmowy z twórcami – poprowadzą je: Katarzyna Janowska, Martyna Harland i Agnieszka Szydłowska.

Gala Zakończenia 46. FPFF w Teatrze Muzycznym rozpocznie się o godzinie 19.00. Obowiązują zaproszenia. Transmisja telewizyjna zaplanowana jest na antenie TVP Kultura. Poznamy podczas niej laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także zdobywców nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz zwycięzcę Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Platynowe Lwy, nagrodę za calokształt twórczości, odbierze Agnieszka Holland.

 

Fot. Sławomir Pultyn